Pri slovnom spojení slávnosti piva sa každému správnemu fanúšikovi tohto zlatistého elixíru vynorí v pamäti predstava Oktoberfestu – slávneho festivalu v Mníchove, ktorý láka obrovské množstvo fanúšikov z rôznych krajín z celého sveta.


    Slávnosti piva sú medzi jeho fanúšikmi veľmi populárne a preto pre nich nie je problém prejsť stovky kilometrov, len aby sa mohli v Mníchove zúčastniť tejto akcie a zažiť neopakovateľnú atmosféru, ktorú tento festival ponúka.
    Dejiny Oktoberfestu sa začali písať 12. októbra v roku 1810. Pôvodne celá slávnosť predstavovala oslavu sobáša korunného princa Ľudovíta, z ktorého sa neskôr stál kráľ Ľudovít I., s princeznou Theresou. Pivo tieklo potokom niekoľko dní a celá oslava mala neuveriteľný úspech. Dokonca až taký veľký, že v hlavách obyvateľov Mníchova skrsla zaujímavá myšlienka – usporiadať Oktoberfest každý rok. Od 60. rokov 20. storočia sa mníchovský Oktoberfest zmenil na masové oslavy, ktoré pozná a túži navštíviť každý milovník piva, či už domáci alebo zahraničný.


    Dnes považujeme Oktoberfest za jednu z najväčších ľudových osláv, ktoré sa konajú a už tradične sa každý rok usporadúva v Mníchove na mieste s názvom Terezina lúka. Pri tejto príležitosti už tradične varia pivovary v Mníchove tmavšie a silnejšie pivo ako je bežné a to sa potom podáva v litrovom krčahu, ktorý sa už stal poznávacím znamením tohto svetovo známeho podujatia. 
   

Každý rok sa tohto podujatia zúčastní približne 6 miliónov ľudí z celého sveta. Veľmi populárne je toto podujatie medzi Talianmi, Japoncami, Američanmi, ale s veľkou obľubou sa ho zúčastňuje aj veľa milovníkov piva zo Slovenska. Už od roku 1872 začína toto podujatie v sobotu a trvá približne 16 dní, počas ktorých sa vypije obrovské množstvo piva – odhaduje sa, že 30% ročná produkcia mníchovských pivovarov sa vypije počas dvoch týždňov konania Oktoberfestu.


    Zaujímavé čísla Oktoberfestu hovoria, že počas tohto festivalu sa zje približne 880 pečených volov, viac ako 219 443 párkov a približne 459 279 pečených kurčiat. Toto podujatie ponúka nielen výborné pivo ale aj niečo skvelé pod zub.