Ak chceme hľadať pôd piva, musíme sa obzrieť ďaleko do minulosti. Veď jeho tajomstvo poznali už starí Sumeri, ktorí tento obľúbený nápoj začali vyrábať z vypestovaného obilia už pred tisíckami rokov. Samozrejme, pôvodná receptúra a výrobný postoj sa v priebehu vekov zmenili, ale ukrytá podstata ostala nezmenená a tak si obľúbený kvasený nápoj môžeme vychutnať aj v našej dobe. Pivo je varené a pripravované už stovky rokov a hoci sa mnohé zmenilo, to čo do neho používame je po stáročia rovnaké.


    Základ piva tvorí voda, slad, chmeľ a oxid uhličitý, ktorý je zodpovedný za tvorbu bohatej peny, ktorá neodmysliteľne patrí ku správnemu zážitku. Veď snáď každá reklama a každá predstava o pive sa točí okolo skleneného pohára plného zlatistého elixíru s penou na vrchu. Viete si snáď bez nej predstaviť svoje obľúbené pivo v pivárni?
   

Hoci sa to môže zdať zvláštne, je to práve voda, ktorá tvorí pri výrobe piva veľmi dôležitú časť, bez ktorej by celý proces nemohol prebiehať. Pivovary sa už od nepamäti stavali na miestach, kde bol ľahký prístup k vode a bolo jej dostatok, pretože pri výrobe piva sa jej spotrebuje obrovské množstvo – na 1l hotového piva sa spotrebuje až osem litrov čistej vody. A to už za zmienku stojí!
   

Charakteristickú chuť dodávajú pivu chmeľ a jeho silice. Na výrobu piva sa používajú iba samičie chmeľové hlavičky, ktoré sú starostlivo vyberané a tiež spracované. Po usušení a pomletí sa z nich vyrábajú malé peletky, ktoré sa neskôr používajú už na samotnú výrobu konečného produktu.
   

Výrazný podiel na výslednej chuti má slad, ktorý sa získava zo špeciálne šľachtených druhov obilia. Kým naši predkovia používali vo veľmi dávnych dobách divé obilie, my dnes obilie šľachtíme a najčastejšie na to používame odrody jačmeňa, veľmi zriedkavo pšenicu.
    Poslednou dôležitou zložkou sú kvasinky, ktoré sa starajú o samotné kvasenie piva, fermentáciu. Len všetky komponenty dokopy však môžu vytvoriť nezameniteľnú chuť piva, ktorú obľubujeme už stovky generácii.