Určite ste už stihli zaregistrovať, že v poslednom čase sa na pultoch našich supermarketov a hypermarketov stihlo objaviť zvláštne ovocie výraznej ružovej farby, ktoré je často označované pod pojmom dračie ovocie. Toto ovocie sa volá pitahaya a je plodom kaktusov, ktoré rastú v tropických podmienkach Južnej Ameriky. Označenie dračie ovocie si pitahaya vyslúžila vďaka svojmu tvaru, ktorý nápadne vajce pripomína. Kaktusy, na ktorých rastie kvitnú iba v noci. Ich kvety sú obrovskú, krásne a vyznačujú sa prenikavou vôňou, vďaka čomu si táto rastlina vyslúžila pomenovanie kráľovná noci. Dnes nachádza uplatnenie v záhradníctve ako okrasná rastlina, jej plody však majú veľmi zaujímavé vlastnosti a sú plné kokteilu vitamínov, ktorý podporuje imunitný systém.    

    Dračie ovocie má napriek svojej príjemnej chuti len veľmi nízky obsah cholesterolu vďaka čomu pomáha udržať náš kardiovaskulárny systém zdravý. Kolísavá hladina cukru je problémom mnohých z nás, pretože spôsobuje naše prejedanie sa počas večerov. Dračie ovocie však pomáha regulovať hladinu krvného cukru a udržiava ho stabilný. Benefitom môže byť pre tých, ktorí sa snažia zbaviť sa svojich nadbytočných kilogramov aj to, že dračia ovocie potlačuje chuť na sladké a tak pomáha predchádzať záchvatom chuti na sladké, ktoré vedia znepríjemniť každú cestu za vysnívanou postavou. Vysoký obsah vlákniny v dračom ovocí podporuje zdravé trávenie a pomáha bojovať so zápchou.

    Ako každé ovocie, aj pitahaya obsahuje obrovské množstvo antioxidantov bojujúcich s voľnými radikálmi, ktoré vznikajú v tele a stoja za starnutím a vznikom rôznych ochorení. Dračie ovocie je vďaka ich vysokému obsahu výborným kandidátom na hlavnú prísadu peelingov či pleťových masiek pre unavenú pleť, na ktorú zle vplývajú podmienky životného prostredia či unáhlený životný štýl. Pomáha aj pokožke, ktorá je postihnutá kožnými chorobami ako napríklad akné.

    Dračie ovocie nájde svoje uplatnenie v kuchyni aj v kozmetických kúrach. Kľúčové je nájsť zrelé dračie ovocie, ktoré by nemalo byť príliš mäkké a naopak ani tvrdé. Len vtedy má výborné účinky, ktoré ocení nejeden z nás.