Stres je stav organizmu, ktorý nie je nikomu z nás príjemný. Je jasné, že mnohých stres motivuje k lepším výkonom a pomáha im bojovať s vlastnou lenivosťou, keď sa nedokážu prinútiť pracovať. Nadmerný stres však nielenže nie je príjemný, on je priam škodlivý.

Zrýchľuje sa nám tep, trasú sa ruky i hlas a máme pocit, že každú chvíľu sa zosypeme na kôpku popola (v niektorých situáciách si to možno aj želáme). Vtedy nepomáhajú ubezpečenia, že všetko bude dobre a už vôbec nepomáha krútenie hlavou, nad našimi reakciami. Niekomu pomáhajú dychové cvičenia a inému chvíľa osamote. Ak ste však zvedaví, či existujú aj potraviny, ktoré pomáhajú v boji so stresom – odpoveď znie áno. Naše kuchyne sú plné prírodných liekov proti stresu, ktoré nám pomáhajú upokojiť sa.

    Škoricu najčastejšie používame pri príprave voňavých jablkových závinov, ale okrem toho, že je výborným aromatickým korením je účinná aj v boji so stresom.
A pritom ju ani nemusíme jesť – našu nervovú sústavu upokojuje už samotná výrazná a prenikavá vôňa škorice.

    Osvedčeným prostriedkom na upokojenie je aj kúsok kvalitnej horkej čokolády s vysokým podielom kakaa. Čokoláda obsahuje chemické látky, ktoré nás nielen upokojujú, ale podporujú tvorbu hormónu šťastia, vďaka ktorému sa cítime uvoľnene a spokojne a ľahšie znášame psychickú záťaž. Dôležité je vybrať si kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa, pretože mliečne čokolády majú len vysoký podiel cukru, ktorý nám úľavu prinesie len na veľmi krátku chvíľu a potom sme opäť tam, kde sme aj boli.

    Výborným pomocníkom je aj harmančekový čaj, ktorý upokojuje nervovú sústavu. Okrem toho, že jeho pravidelné pitie pomáha upokojovať nervovú sústavu, je skvelý aj ako náhrada liekov na spanie – zabezpečuje kvalitný a pokojný spánok.

    Okrem harmančeka, škorice či čokolády, zatočí so stresom aj klinček, ktorého použitie si spájame najmä s vareným vínom, do ktorého sa často pridáva. Naše kuchyne sú plné prirodzených liekov, ktoré zatočia so stresom. Tak prečo ich nevyskúšať?