Zlatý mok si každý z nás prirodzene spája s pohodou a príjemnou atmosférou či už s priateľmi v modernom podniku, v starej krčme, ktorú poznáme už celé roky alebo len tak osamote. Každý z nás si vyberá atmosféru, ktorá sa mu pozdáva najviac a ktorú si vie najlepšie vychutnať. Pivo nás spája a sprevádza už celé stáročia. Je to snáď najstarší kvasný nápoj, ktorý ľudia vytvorili. Jeho receptúra sa počas celých stáročí zlepšovala, vyvíjala a zdokonaľovala len preto, aby človek dokázal oceniť a vychutnať tú nezameniteľnú chuť piva. Ako to však celé začalo? Tak na to sa musíme pozrieť o celé tisícročia dozadu. A ešte trochu ďalej.
    
    Hoci každý základ tradícií hľadáme u starých Egypťanov, dnes pri nich nezačneme. Tajomstvo kvasného nápoja vyrobeného zo sladu objavili už starí Sumeri a jeho vznik datujeme až do štvrtého tisícročia pred našim letopočtom. Boli to práve oni, kto odhalil zvláštnu chuť a vytvoril recept, ktorý sa dnes už samozrejme nepoužíva, ale ktorý položil základy tomuto slávnemu moku, ktorý si dnes vychutnáva obrovské množstvo ľudí na celom svete.

    Vždy sme tak nejako prirodzene predpokladali, že vznik piva bol úplne náhodný proces. Niečo sa pridalo, niečo sa zmiešalo, niečo náhodne skvasilo a vznikol produkt uznávaný po celé stáročia. Dnes už vieme, že sme sa pravdepodobne mýlili. Pivo vzniklo ako prejav solidarity a spolupatričnosti. Staré spoločnosti lovcov-zberačov, ktoré zbierali rôzne plody a trávy sa predžutím surových zrniek snažili pomôcť svojim starším členom bez zubov a deťom s lepším spracovaním potravy. Rozžuté zrnka na kope skvasili a nevzniklo z toho nič iné ako prvý kvasný nápoj.
  
    Každý národ pridal do piva niečo svoje. Gréci jeho pitie pozdvihli pri spoločenských udalostiach. V stredoveku bol tento nápoj zas veľmi obľúbenou súčasťou jarmokov a rôznych rytierskych hier. Každý národ niečím ozvláštnil postup, vylepšil receptúru či postupoval úplne inak. A tak sa pivo dostalo do podoby v akej ho máme dnes. Pili ho králi a pilo ho aj prosté obyvateľstvo. A dúfajme, že aj my si budeme ešte dlho užívať lahodný mok, ktorý utvára priateľstvá a vytvára pohodu.